Not a member? Register

Mezinárodní letiště Pardubice – jak se ti opravdu daří?

Letiště je naše
Letiště vždy patřilo k nedílné součásti našeho města. Navíc se svou civilní části se nyní Pardubice mohou řadit k nemnoha městům, odkud můžete cestovat nejen na dovolenou, ale třeba i…

Letiště je naše

Letiště vždy patřilo k nedílné součásti našeho města. Navíc se svou civilní části se nyní Pardubice mohou řadit k nemnoha městům, odkud můžete cestovat nejen na dovolenou, ale třeba i za obchodem a to bez zbytečného a zdlouhavého transferu do hlavního města nebo jiné světové metropole. Křižovatka všech druhů dopravy tak předurčuje našemu městu významnou pozici v dopravní infrastruktuře nejen České republiky ale i Evropy.

V poslední době jsme mohli být svědky jisté mediální kampaně, která se snažila poukazovat na ekonomické a provozní problémy letiště. Chápu některé novináře, kteří raději vykřikují bulvární negativní slogany, než slova objektivně popisující skutečnosti. Ale to je žel charakter naší doby.

Pozitivní momenty ze života letiště

 1. Od počátku roku 2018 mohou cestující využit zcela nový moderní terminál Jana Kašpara. Vybudovaný na základě nejnovějších trendů a požadavků. Je kapacitně připravený pro odbavení 250.000 osob za rok.
 2. Konstatujeme jednoznačně pozitivní nárůst cestujících 2016 (31.174) 2017 (88.490) 2018 (147.572).
 3. I přes neočekávané a neplánované obtíže, jako bylo v roce 2018 dvouměsíční uzavření letištní dráhy z důvodu její opravy, v roce 2019 uzemnění letadel Boeing 737 MAX nebo zrušení linky do Londýna, letiště vykazuje lepší než plánované ekonomické výsledky.
 4. Pravidelná linka do španělského Alicante je naprosto vytížená a velice populární.
 5. Pro letošní sezonu se i přes výše zmíněné události podařilo zachovat valnou většinu charterových letů.
 6. Letiště se rovněž intenzivně připravuje na možnost poskytování služeb v oblasti nákladní přepravy.
 7. Nový letištní terminál se stává i kulturním, společenským a business centrem. Je využíváno rovněž pro koncerty, vernisáže i obchodní setkání.

Proč je pardubické regionální letiště tak zajímavé?

Dovolím si několik postřehů, jako ten, který ho již vyzkoušel na vlastní kůži:

 1. Pokud bydlíte v Pardubicích, stačí opravdu vyrazit pár desítek minut před odletem, jelikož je letiště nedaleko centra
 2. Zaparkujete v těsné blízkosti terminálu a navíc stále zadarmo!
 3. Odbavení je pečlivé a rychlé.
 4. Při zpáteční cestě jste za pár minut doma (pokud bydlíte přímo v Pardubicích).
 5. Využijete příjemné denní časy odletů a příletů, vzhledem k volným slotům na letišti Pardubice, tedy časům, kdy letadla smějí přistávat a odlétat.
 6. Pokud potřebujete transfer na nádraží nebo taxi, je to velice levné a rychlé.
 7. Případné další spojení do ostatních částí regionu, díky vlakovému spojení, je velice pohodlné, vlaky směr Praha jezdí opravdu každých pár minut, čímž z hlediska dojezdových času, je naše letiště atraktivní i pro obyvatele Prahy.

Aktuálních informace

 • Od května 2019 můžete navštívit nové webové stránky https://www.airport-pardubice.cz/, kde lze najít komplexní informace včetně aktuálních odletů, příletů či vyhledavače spojení do celého světa.
 • Dne 5.6.2019 Ukrajinské úřady udělily nízkonákladovému dopravci SkyUp povolení k provozování linky Kyjev – Pardubice – Kyjev. Je to první krok k možnému otevření další pravidelné linky do Pardubic. Pevně věřím, že od 1.října dojde k finální dohodě a realizaci tohoto spojení v plné kapacitě 3 letů týdně.

Využijte nabídku a absolvujte prohlídku terminálu a technického zázemí, které letiště nabízí veřejnosti. Mnohá regionální letiště resp. letecké linky jsou provozovány jen díky dotacím zřizovatelů, vlastníků či sponzorů, mnohdy v řádech stovek miliónů. Naše letiště dokázalo, že může fungovat bez dotací. „Koalice pro Pardubice (KDU-ČSL a Nestraníci) vždy podporovala a podporuje rozvoj pardubického civilního letiště jako přirozeného prostředku rozvoje regionu a moderního cestování,” říká radní města Pardubic Vít Ulrych.

Těšíme se, že budeme moci brzy doplnit další pozitivní a nové informace z této oblasti života města a kraje.

Ing. Petr Šotola
člen představenstva EAST BOHEMIAN AIRPORT a.s.
petr.sotola@koalicepropardubice.cz