Not a member? Register

Milostivé léto i v Pardubicích

Pardubičtí zastupitelé podpořili návrh našeho radního Vít Ulrycha a připojili se k celorepublikové akci Milostivé léto a prostřednictvím městských a příspěvkových organizací aktivně vyzývají k uhrazení původního dluhu bez navýšené…

Pardubičtí zastupitelé podpořili návrh našeho radního Vít Ulrycha a připojili se k celorepublikové akci Milostivé léto a prostřednictvím městských a příspěvkových organizací aktivně vyzývají k uhrazení původního dluhu bez navýšené částky o poplatky a úroky.

Spoluautorem novely zákona je poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Jedná se o velkou šanci pro mnoho lidí v dluhových pastech. Lidé, kterým se podařilo spadnout do exekucí kvůli dluhům u státních institucí, mají jedinečnou šanci se z toho vymanit v průběhu od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 a znovu začít normální život. Pokud v této lhůtě dlužník zaplatí celou jistinu dluhu, tedy původní dluh a 908 korun exekutorovi za zastavení exekuce, čeká ho nový životní restart. Úroky, penále a další příslušenství stát odpouští, exekuce se zastaví.

„Jsem rád, že jak rada města, tak zastupitelstvo podpořili moji iniciativu, aby magistrát, úřady městských obvodů i městské akciové společnosti a příspěvkové organizace informovali svoje dlužníky o možnosti zaplacení vymáhaného dluhu bez toho, aniž by platili úroky a poplatky z prodlení. Městské komunikační kanály jsou pro mnohé jediná možnost, kde získají informace,“ komentuje aktivitu města v propagaci Milostivého léta člen Rady města Pardubice a zastupitel Vít Ulrych (Koalice pro Pardubice – KDU-ČSL a Nestraníci).

K uplatnění milostivého léta musí vyvinout aktivitu samotný dlužník. Řada z nich se ale s ohledem na jejich sociální postavení o této jednorázové možnosti nemusí vůbec dozvědět. Tato zpráva a usnesení má za cíl informovat dotčené občany o této možnosti, případně se nasměrovat na organizace poskytující dluhové poradenství jako jsou občanské porady, Charita či Člověk v tísni nebo portál nedluzimstatu.cz.

„Problémem ale může být, že tito lidé nebudou mít ani na zaplacení jistiny a poplatku exekutorovi a mají navíc i další dluhy, které milostivé léto neřeší. I tak se budeme snažit našim klientům pomoct minimálně v tom, že je budeme vést k aktivnímu přístupu v řešení dluhů a využití této příležitosti,“ dodává vedoucí odboru sociálních věcí pardubického magistrátu Iva Bartošová.

Toto tříměsíční období může být výhodné pro obě strany. Jak pro zodpovědné dlužníky, kteří mají reálný zájem na tom své dluhy splatit a exekuce se zbavit, ale drahým problémem je pro ně často právě příslušenství, které mnohdy činí až několikanásobek původního dluhu, tak pro města a obce a další věřitele. Ti mají navíc šanci na to, že bude původní dluh splacen a dostanou zpět své dlužné peníze, což by se u řady dlužníků za standardní situace nikdy nestalo.

 

MUDr. Vít Ulrych
radní města Pardubic, předseda zastupitelského klubu Koalice pro Pardubice (KDU-ČSL a Nestraníci)
vit.ulrych@koalicepropardubice.cz